Aktualności Publikacje

Aktualności Publikacje

Projekt ustawy o państwowej kompensacie dla ofiar umyślnych czynów zabronionych popełnionych z użyciem przemocy

20 Luty 2025

Z okazji przypadającego 22 lutego Międzynarodowego Dnia Praw Ofiar przedstawiamy projekt ustawy o państwowej kompensacie dla ofiar umyślnych czynów zabronionych popełnionych z użyciem przemocy.

Kompensata państwowa powinna stanowić istotny i kluczowy element systemu pomocy i wspierania ofiar przestępstw. Powinna być tak unormowana, aby ofiara przestępstwa mogła uzyskać pomoc finansową na potrzebne wsparcie. Szczególnie istotna dla ofiar jest  pomoc doraźna, interwencyjna ze strony państwa bezpośrednio po popełnieniu czynu zabronionego. Wystąpienie z wnioskiem o kompensatę nie może być uzależnione od zakończenia postępowania karnego ani od dochodzenia odszkodowania od sprawcy. Sprawca nie musi zostać zidentyfikowany ani skazany. I co ważne przepisy powinny być tak sformułowane, aby ich zastosowanie nie wiktymizowało ofiary wtórnie.

slider kompensata nowe światło

Kompensata jest kluczowym prawem ofiar wykraczającym poza ramy unormowań karnych, które ma za swoje podstawowe zadanie wspomożenie ofiary w przezwyciężeniu negatywnych skutków płynących bezpośrednio z przestępstwa, czyli wiktymizacji pierwotnej, wówczas gdy nie może ona uzyskać żadnego bądź wystarczającego wsparcia finansowego z jakiegokolwiek innego źródła, w tym pochodzącego od sprawcy przestępstwa.

Nad projektem ustawy pracował zespół powołany przez Fundację Pomocy Ofiarom Przestępstw, któremu przewodniczyła dr Lidia Mazowiecka – była Prezeska Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw, prokuratorka w stanie spoczynku, a w jego skład weszli: prof. Martyna WilbrandtGotowicz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Dagmara Gut (UKSW), mec. Grzegorz Wrona (GREVIO, FPOP), dr Jacek Krawczyk (FPOP), Karol Brzeziński (Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka). Pomocą służyli nam również Piotr Krasiński – Dyrektor Departamentu Funduszy i Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Piotr Kłysz – Główny Specjalista – Prokurator z Wydziału Praw Dziecka i Ochrony Pokrzywdzonych.

udostępnij: