19 listopada 2024 roku podczas gali Rising Stars 2024 – Prawnicy-liderzy jutra, której organizatorem jest Wolters Kluwer Polska, po raz drugi wręczono Nagrody im. Ewy Bieńkowskiej dla autorów/ek publikacji z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii i dla osób lub organizacji, które podejmują działania mające na celu pomoc ofiarom przestępstw.
Nagrodę ustanowiła Fundacja Pomocy Ofiarom Przestępstw, której fundatorem jest właśnie Wolters Kluwer Polska. W skład tegorocznej kapituły nagrody wchodzili: Jacek Jasionek (przewodniczący), Danuta Przywara, Paula Sawicka i Damian Wutke (sekretarz).
Uroczystego wręczenia nagród dokonały Monika Kulesza-Czupryn – wiceprezeska Zarządu Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw oraz Paula Sawicka – członkini Zarządu i członkini kapituły nagrody.
W tegorocznej edycji kapituła postanowiła wyróżnić Warszawskie Centrum Opieki Medycznej „Kopernik” za opracowanie, na podstawie wszechstronnej diagnozy, pionierskiego w placówce medycznej w Polsce projektu Standardy Ochrony Dzieci, chroniącego dzieci przed przemocą i wdrażanie go we współpracy z organizacją pozarządową „Dajemy Dzieciom Siłę”. Za wypracowanie zasad bezpiecznego kontaktu personelu z pacjentami dziećmi oraz określenie bezpiecznych granic w kontakcie z rodzicami i opiekunami. Za przeprowadzenie wewnętrznych szkoleń dla pracowników Centrum „Kopernik”.
Wyróżnienie odebrali dr n. med. Przemysław Sielicki – Prezes Zarządu oraz Monika Kurkowska-Dudziec – Dyrektor ds. Jakości i Compliance, Pełnomocnik ds. Praw Pacjenta, Koordynator ds. Dostępności
Nagrodę im. Ewy Bieńkowskiej za działania związane z pomocą ofiarom przestępstw otrzymała NOMADA – Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego za systematyczne i wszechstronne działania na rzecz osób i środowisk z doświadczeniem migracyjnym. Za upowszechnianie wiedzy o przemocy wywołanej uprzedzeniami, monitorowanie przemocy rasistowskiej i przeciwdziałanie jej. Za wspieranie, reprezentowanie i pomoc (m.in. prawną, psychologiczną, językową) migrantom i migrantkom z tego powodu wiktymizowanym. A zwłaszcza za zwrócenie uwagi na szczególną sytuację migrantek, narażonych dodatkowo na przemoc ze względu na płeć i za objęcie ich specjalną opieką.
Nagrodę odebrała Nina Ptak – wiceprezeska Zarządu.
Nagrodę im. Ewy Bieńkowskiej za najlepszą publikację z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii otrzymał Paweł Knut za pracę „Mowa oporu jako odpowiedź na mowę nienawiści – na przykładzie społecznych praktyk odpowiadania na homofobiczną i transfobiczną mowę nienawiści w Polsce”. Za wytrwałą pracę badawczą i upowszechnianie wiedzy uzasadniające konieczność wprowadzenia ochrony prawnej osób nieheteronormatywnych, wiktymizowanych przez aktualne prawo. Za zorganizowanie zespołu prawników kompetentnie domagających się przed sądami potwierdzenia prawa tych osób do poszanowania ich godności.