Idea Nagrody


Patronka Nagrody, Ewa Bieńkowska, doktorka habilitowana nauk prawnych, specjalistka w zakresie wiktymologii i mediacji, o prawa ofiar przestępstw walczyła przez całe zawodowe życie niezłomnie i konsekwentnie. Nagradzając tych autorów publikacji, działaczy na rzecz ofiar, którzy kontynuują i rozwijają jej dzieło, mając na uwadze, że ofiara przestępstwa to skrzywdzony i cierpiący człowiek, którego nie można zostawiać bez pomocy i którego należy traktować z godnością i szacunkiem, pragniemy upamiętniać osobę i dorobek Ewy Bieńkowskiej.

Życiorys Patronki Konkursu

Profesor Ewa Bieńkowska była doktorką habilitowaną nauk prawnych, specjalistką w zakresie wiktymologii i mediacji. O prawa ofiar przestępstw walczyła zawsze niezłomnie bez wahania. Opublikowała ponad dwieście monografii, artykułów i recenzji, które weszły do kanonu literatury w tych dziedzinach. Uczestniczyła w dziesiątkach konferencji i sympozjów naukowych.

Przez ponad 30 lat pracowała w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Wykładała i była profesorką w uczelniach polskich i europejskich. Żywo uczestniczyła w życiu naukowym, recenzowała wiele prac naukowych, często pro bono.

O uznaniu dla jej osiągnięć świadczy powierzanie jej licznych funkcji i stanowisk tak w kraju, jak i za granicą. Była członkinią Zarządu Głównego Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego, główną specjalistką ds. osób pozbawionych wolności w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, członkinią zarządu Światowego Towarzystwa Wiktymologii, członkinią Zespołu ds. wprowadzenia mediacji w Polsce przy Towarzystwie Penitencjarnym „Patronat”, przewodniczącą Zespołu ds. opracowania Polskiej Karty Praw Ofiary przy Ministrze Sprawiedliwości, członkinią Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości, członkinią Rady ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Ministrze Sprawiedliwości, jak również członkinią Zespołu Doradców ds. Ofiar Przestępstw przy Prokuratorze Generalnym.

Szczególnie ważny był udział Ewy Bieńkowskiej w kształtowaniu pozycji prawnej ofiar przestępstw na świecie. Jako członkini Światowego Towarzystwa Wiktymologii współpracowała przy tworzeniu projektu Deklaracji o podstawowych zasadach sprawiedliwości dla ofiar przestępstw i nadużyć władzy.

Ewa Bieńkowska zmarła 14 marca 2018 r. Zdążyła jeszcze ukończyć dzieło życia: monograficzne opracowanie Wiktymologia, Warszawa 2018, 579 ss. wydane przez Wolters Kluwer.

Więcej o życiorysie Ewy Bieńkowskiej w publikacji „Z problematyki wiktymologii. Księga dedykowana Profesor Ewie Bieńkowskiej”, red. nauk. Lidia Mazowiecka, Witold Klaus, Anna Tarwacka, Warszawa 2017 r., wyd. Wolters Kluwer.

Minione edycje konkursu im. Ewy Bieńkowskiej

W I edycji Konkursu im. Ewy Bieńkowskiej laureatów wyłonił Zarząd Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw. Wyróżniona została Fundacja Projekt Starsi za zwrócenie uwagi i opisanie pomijanego problemu przemocy wobec osób starszych oraz kompetentne opracowanie narzędzia diagnostycznego i procedur zaradczych. Nagrodę im. Ewy Bieńkowskiej otrzymała Grupa Granica za zbudowanie systemu opartego na społeczeństwie obywatelskim, gdy zawiodły służby publiczne, a władza kryminalizuje działania pomocowe.

galeria_EB_003
galeria_EB_003
galeria_EB_002
galeria_EB_002
galeria_EB_001
galeria_EB_001
002
002
003
003