Aktualności Publikacje

Aktualności Publikacje

Dr Grzegorz Wrona społecznym kandydatem na Rzecznika Praw Dziecka

13 Listopad 2023

14 grudnia br. wygasa kadencja obecnego Rzecznika Praw Dziecka. Sejm już niebawem będzie decydować, kto obejmie ten urząd na kolejne 5 lat. Organizacje społeczne wskazały swojego kandydata – dr Grzegorza Wronę, certyfikowanego specjalistę i superwizora z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, członka Rady Programowej Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Tutaj można podpisać przygotowaną przez organizacje społeczne petycje w tej sprawie skierowaną do parlamentarzystów.

– Będą to lata szczególne, bowiem w obszarze ochrony dzieci stoją przed nami ogromne wyzwania. Czas pandemii wyraźnie pokazał zarówno zagrożenia dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci, ale także dotkliwy brak osób i miejsc dających wsparcie dzieciom. Nagłaśniane przez media przypadki przemocy wobec dzieci wskazują na konieczność opracowania i wdrożenia Narodowej Strategii Ochrony Dzieci przed Przemocą, a wojna w Ukrainie na konieczność budowania międzykulturowych programów w placówkach oświatowych – wskazano w petycji.

Grzegorz Wrona jest doktorem nauk prawnych, certyfikowanym specjalistą i superwizorem z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, złożył egzamin sędziowski i adwokacki, jest też członkiem Rady Programowej Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw. Od 20 lat zajmuje się aktywną pracą na rzecz osób doznających przemocy jako konsultant w ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach interwencji pomocowej oraz organizacjach pozarządowych.

Pracował też co istotne w Biurze Rzecznika Praw Dziecka gdzie m.in. pełnił obowiązki dyrektora zespołu ds. społecznych i prawa administracyjnego. W latach 2016-2020 był członkiem Zespołu ds. alimentów powołanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. Jest autorem i współautorem licznych publikacji z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wybitnym wykładowcą w tej dziedzinie.

– Posiada nie tylko niekwestionowaną wiedzę w obszarze prawa, ale także niezwykłą wrażliwość dotyczącą psychiki i potrzeb dziecka – wskazano w petycji.

udostępnij: