Aktualności Publikacje

Aktualności Publikacje

Międzynarodowe Sympozjum Światowego Towarzystwa Wiktymologii

09 Wrzesień 2024

W pierwszych dniach września odbyło się 18. Międzynarodowe Sympozjum Światowego Towarzystwa Wiktymologii pt. „Kryminalistyczne i współczesne  perspektywy  w wiktymologii i wsparciu ofiar”. W wydarzeniu brał udział prof. Cezary Kulesza – członek Rady Programowej Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw. Poniżej przedstawiamy jego relację z tego wydarzenia.

***

W dniach 1-05.09.2024 r. uczestniczyłem w 18 Międzynarodowym Sympozjum Światowego Towarzystwa Wiktymologii ( The 18th International Symposium of the World Society of Victimology-WSV)  p.t. „ Kryminalistyczne i współczesne  perspektywy  w wiktymologii i wsparciu ofiar „ ( FORENSIC AND CONTEMPORARY PERSPECTIVES IN VICTIMOLOGY AND VICTIM ASSISTANCE) , które odbywało się w Narodowym Uniwersytecie Nauk Kryminalistycznych ( National Forenscic Sciences University- NFSU) w Ghandinagar ( Indie). Udział w sympozjum był częścią mojego projektu badawczego p.t. „ Prawa dzieci-ofiar przestępstw w polskim systemie wymiaru sprawiedliwości na tle standardów międzynarodowych finansowanego przez Uniwersytet w Białymstoku w ramach programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości. W trakcie sympozjum wygłosiłem prezentację n.t. „Prawa dzieci—ofiar przestępstw w polskim systemie wymiaru sprawiedliwości w kontekście standardów międzynarodowych”. Moim zdaniem prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem, o czym świadczyła duża liczba pytań dotyczących europejskich standardów praw ofiar przestępstw, zaś ja byłem jedynym reprezentantem Polski na tym sympozjum.. W sympozjum wzięło udział 433 wiktymologów z całego świata, w tym ok.300 z Indii, oraz naukowcy i studenci NFSU. Sympozjum rozpoczęła inauguracja w dniu 01.09.2024 r., w której jako goście uczestniczyli m.in. : Prezeska WSV Prof. Janice Joseph  (Stockton University, USA)  przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Indii, Sądu Najwyższego Indii (Sędzia Jitendra Kumar Maheshwari) oraz władz NFSU.

Każdy dzień sympozjum rozpoczynał się od wykładów na sesjach plenarnych które prowadzili: Michael O’Connell (rzecznik praw ofiar w Australii, były sekretarz generalny WSV) z tematem „Gwarant praw ofiar : jak niezależny rzecznik (Obudsmen) wspomaga ofiary przestępstw (01.09.2024), Prof. Beulah Shekhar (Indie); „Droga ofiar handlu ludźmi uzdrawianie i ściganie” (03.09.2024), Dr. Mangai Natarajan (Indie): „ Zrozumienie wpływu pandemii Covid-19 na ofiary przemocy domowej : nauka z doświadczeń” (04.09.2024), Vidia Vasilica Negrea (szkoleniowiec mediacji i psycholog-praktyk)(Węgry)., p.t.” Od pokrzywdzenia do instytucji: podróż restytucyjna (From Victimhood to Agency – A Restorative Journey – 05.09.2024). Ze względu na dużą liczbę paneli tematycznych trudno je wszystkie wymienić, a jedynie przykładowo można wskazać na następujące tematy: dzieci–  ofiary przemocy domowej i seksualnej, ofiary a system wymiaru sprawiedliwości, wiktymizacja i trauma, wiktymologia spirytulna (spiritual victimology), zielona wiktymologia, wiktymologia nadużyć władzy, wiktymologia a problem LGBT, ofiary handlu ludźmi, kryminalistyczne podejście do wiktymizacji: profilowanie ofiar i sprawców przestępstw, ofiary cyber przestępczości, ofiary przemocy seksualnej i domowej,  wsparcie dla ofiar przestępstw, współczesne wyzwania wiktymologii, media a wiktymizacja.

Z mojego punktu widzenia bardzo ciekawe było stosowanie Hinduizmu w praktykach sprawiedliwości naprawczej (restorative justice) czy też hipnozy w procesie leczenia ofiar przemocy. Sympozjum zwieńczyły występy taneczne studentów NFSU prezentujące kulturę Indii oraz raporty podsumowujące sympozjum. Szczególne wrażenie wywarło na mnie końcowe przemówienie prof. Marca Groenhuijsena (emerytowany profesor Uniwersytetu w Tilburgu (Holandia), były prezes WSV), który stwierdził w nim m.in., że prawdziwy wiktymolog powinien posiadać następujące cztery cechy (4 C):

  1. Conviction (przekonanie)-przekonywać inne osoby , w tym decydentów wymiaru sprawiedliwości do idei praw ofiar przestępstw
  2. Commmitment (zaangażowanie) – bycie wiktymologiem to nie tylko uprawianie nauki, lecz aktywana działalność na rzecz ofiar przestępstw
  3. Compassion (współczucie)- praca na rzecz ofiar przestępstw wymaga zrozumienia dla ich pokrzywdzenia
  4. Curage (odwaga)—należy odważnie występować na rzecz praw ofiar przestępstw i przeciwstawiać się populistycznym tendencjom wykorzystywania ich dla celów politycznych.
IMG_6592
IMG_6592
IMG_6640
IMG_6640
IMG_6510
IMG_6510
IMG_6641
IMG_6641
udostępnij: