Aktualności

Program wspierający pokrzywdzonych zwycięzcą Legal Hackathon 2024

Od 8 do 10 marca 2024 roku odbywał się Legal Hackaton, organizowany przez Wolters Kluwer Polska, a współorganizowany przez Fundację Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Poniżej relacja Patrycji Rojek-Sochy opublikowana w serwisie prawo.pl

Projekt zespołu Five Stars, który miałby umożliwić osobie doświadczającej przemocy, ale też pokrzywdzonej przestępstwem, szybki kontakt ze służbami i równoczesne nagrywania zdarzenia, wygrał tegoroczny Legal Hackathon 2024. Jury nie miało łatwego zadania, gdyż w szranki stanęło 30 zespołów. II miejsce zajął zespół SwarmCheck AI, za narzędzie do weryfikowania tez i przesłanek prawniczych a III – School Street 17 za aplikację umożliwiającą m.in. wycenę usług prawniczych.

Przyznano również wyróżnienia dla:

– 4Legal za projekt Gruba Sprawa: Marcin Dudek, Aleksander Worakomski, Tomasz Kalka, Monika Sewastianowicz, Joanna Chlebiej, Katarzyna Grajcar, Rafał Kazik, Ratyslav Kovalenko, Mykhailo Yehorov.
– William za projekt William Quest: Mateusz Jąkalak, Dawid Wojciechowski, Mariusz Osiński, Dawid Korach
– No Piwots Allowed za projekt Migration Poland: Jakub Grabowski, Michał Olejniczak, Angelika Zarzycka

Wyróżnienie od PwC Legal Polska oraz Open Day w PwC Legal Polska otrzymuje zespół Pralnia AI za projekt EASY AML: Magdalena Kicuła, Kamila Bociek, Krzysztof Drewniak, Marti Taszmowicz Rzepka (she/her/hers), Sergio Rotman, Natalia Szulc, Kuba Szupina.

Laureaci miejsca 1-3 zdobyli nagrodę pieniężną – za pierwsze miejsce 20 tys. zł, drugie miejsce – 10 tys. zł, a trzecie – 5 tys. zł.

Zadanie trudne, poziom wysoki

Przedstawiciele jury podkreślali, że w tym roku zadanie wyłonienia najlepszych było szczególnie trudne. W ostatnim etapie rozpatrywano aż 12 z 30 zespołów. Ostatecznie wzięto pod uwagę nie tylko sam pomysł, ocenę potrzeb rynku prawniczego i kancelarii, ale też choćby umiejętność oceny ryzyka i ograniczeń systemów oraz kreatywność. – Bardzo dziękuję, bo to wspaniały weekend i rekordowy Legal Hackathon, pod względem liczby zespołów, uczestników, pomysłów i na pewno LegalTech staje się inny po tym weekendzie – mówił Marcin Zręda , dyrektor strategiczny rynku usług prawnych i przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska.

Małgorzata Mroczkowska-Horne, radczyni prawna, partnerka w kancelarii PwC Legal wskazywała, że tegoroczny hackathon był trudniejszy jeśli nie najtrudniejszy z dotychczasowych do oceny. – Mieliśmy problem, by wszystkie propozycje ocenić w sposób jak najbardziej kompleksowy, jak najbardziej szeroki, adresujący istotne problemy zarówno biznesowe ale też inne, które pojawiały w tych propozycjach. Wszystkie projekty miały coś ciekawego, wiele nas urzekło – dodała.

Rozwiązania dotyczyły różnych kwestii. Kilka zespołów stworzyło m.in. wirtualnych asystentów wspierających pracę prawnika – począwszy od analizy, poprzez przeglądanie maili, dokumentów, po ich przechowywanie, wyłapywanie zagrożeń i błędów, wsparcie przy przygotowywaniu projektów np. pozwów. Kilka innych projektów dotyczyło umów, ich analizowania, wyłapywania błędów, klauzul czy w końcu sprawdzania ryzyka związanego z określonymi klientami. Dwa rozwiązania dotyczyły np. prawa rodzinnego, a konkretnie spraw rozwodowych. W pierwszy przypadku to aplikacja umożliwiająca klientom porównywanie stanu prawnego w różnych krajach w kontekście transgranicznych rozwodów, druga – aplikacja umożliwiająca uzyskanie – m.in. z pomocą wirtualnego asystenta – informacji potrzebnych do tego, by krok po kroku przygotować się do rozwodu. Kolejna aplikacja ma służyć rodzicom – tak, by w sytuacji zagrożenia dla dziecka lub nastolatka, mogli mieć dostęp do wszystkich informacji począwszy od konkretnych przepisów, po porady co zrobić, z kim się skontaktować, jak złożyć zawiadomienie, kiedy skierować sprawę do sądu. Zaprezentowano też programy dedykowane cudzoziemcom, których celem jest skrócenie i usprawnienie procesu legalizacji ich pobytu. Na maratonie przedstawiono również rozwiązania usprawniające proces uczenia się – poprzez rozmowę, pracę z chatbotem oraz aplikację dla podróżników umożliwiającą – w sytuacji naruszenia prawa – skontaktowanie się z kancelarią, sprawdzenie co nam grozi, polisy jak również informacji dotyczących obowiązujących przepisów. Kolejny projekt zakładał usprawnienie i rozpowszechnienie mediacji – m.in. poprzez pomoc w znalezieniu mediatora, ocenę kosztów itp.

Zwycięża… program wspierający pokrzywdzonych przemocą

Zwycięzców – zespół Five Stars w składzie Paulina Domek, Jerzy Kossakowski, Łukasz Jachimowski, Dorota Munio, Martyna Krawczyk wyróżniało m.in. to, że jak zapewniali poznali się podczas Hackathonu, wspólnie wypracowali rozwiązanie, które ma znaczenie społeczne. W tym zespole, co również istotne, była najmłodsza uczestniczka tegorocznego maratonu.

– Mamy technologie, które pozwalają za pomocą przycisków, skrótów telefonu wywoływać konkretne reakcje i nasze rozwiązanie polega na tym, że łączymy kilka różnych procesów dziejących się w tym samym momencie, a podstawą do tego czterokrotne kliknięcie przez osobę, która jest w zagrożeniu, w przycisk głośności na telefonie – mówiła Prawo.pl Paulina Domek, studentka II roku prawa na Uniwersytecie SWPS i I roku psychologii na SWPS.

Jak podkreślała, początkowymi adresatami rozwiązania miałyby być osoby objęte niebieską kartą, ale następnie mogłoby one być przeznaczone także dla innych osób, również tych, które chcą bezpiecznie wracać do domu (funkcja alarmowa) czy chronić przed mobbingiem w pracy. – Po naciśnięciu czterokrotnym w klawisze głośności, telefon bez aktywowania automatycznie połączyłby się z telefonem alarmowym, włączyłoby się automatycznie nagrywanie, wszystko by się zapisywałoby można by z tego zrobić skrypt, nagrywany materiał mogłyby też słyszeć służby – wyjaśniała. Dodając, że dla rodzin pokrzywdzonych przemocą, objętych niebieską kartą, można by wygenerować token tak. by służby i zespół interdyscyplinarny od razu otrzymywały informacje, że dzieje się coś niepokojącego.

Zwycięska drużyna zwróciła się z apelem do chętnych o wsparcie w realizacji pomysłu, z kolei przedstawiciele jury podkreślali, że to taki projekt, który powinien być wsparty z Funduszu Sprawiedliwości, co powinno mieć na uwadze Ministerstwo Sprawiedliwości.

W służbie kancelariom prawniczym

Pozostałe dwa miejsca zajęły zespoły, który przygotowały rozwiązania usprawniające pracę prawników. II miejsce SwarmCheck AI w składzie Jakub Zygucki, Marcin Woźniak, Tomasz Regucki, Kamil Szostak – za projekt “Argumentacyjne weryfikowanie tez i przesłanek prawniczych”. Chodzi o aplikację Sprawdzacheck, która ma umożliwić weryfikację, sprawdzanie, wyłapywanie problemów prawnych w umowach, ale też porównywanie norm i argumentacji.

III miejsce zajął zespół School Street 17 – w składzie: Grzegorz Oladele, Paweł Górski, Michał Brzeziński, Mariusz Rybski, Damian Brzeziński za projekt Legal Estimate, który ma umożliwiać ocenę zapytań biznesowych, pomagać przy wycenie usług, prognozować czasochłonność sprawy.

Jeśli chodzi natomiast o wyróżnienia, projekt Gruba Sprawa (zespołu Wolters Kluwer Polska) miałby ułatwiać pracę z aktami spraw – na podstawie zdjęć można byłoby znaleźć słowa klucze, wysłać zapytania do bazy LEX, znaleźć powiązane sprawy, orzeczenia, tezy i informacje.

Projekt William Quest – to asystent prawnika ale taki, który towarzyszyłby mu na każdym etapie sprawy i pomagał przy każdym problemie, odpowiadając na pytania i optymalizując pracę dokumentów.

Z kolei projekt Migration Poland zakłada usprawnienie pracy urzędów – chatbot miałby wygenerować wniosek pobytowy, pomóc w umówieniu się do urzędu. Sieć miałaby też analizować dokumenty, sprawdzić czy są błędy itp. Program byłby też wsparciem dla przedsiębiorców.

Pralnia AI – przeznaczona dla przedsiębiorcy miałaby ułatwiać ocenę ryzyka związaną z klientami i realizacją przepisów AML.

Maraton krok po kroku

To była już szósta edycja Legal Hackathon 2024, czyli maratonu prawniczego programowania, organizowany przez Wolters Kluwer Polska. Hasłem przewodnim było “AI impulsem prawniczych innowacji”. W tym roku przewidziano również dzień otwarty dla publiczności – 9 marca. Do udziału w maratonie organizatorzy zaprosili m.in.: prawników, programistów, specjalistów business development, grafików, menedżerów projektu i analityków biznesowych.

Pierwszy dzień to była faza koncepcyjna i czas na formowanie zespołów. Drugiego dnia uczestnicy przystąpili do pracy nad wstępnym modelem lub prototypem rozwiązania, które trzeciego dnia przedstawiali przed jury.

Cała kwota zebrana z zapisów na tegoroczny Legal Hackathon zostanie przekazana na cele statutowe:

– Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw działająca na rzecz poprawy sytuacji osób pokrzywdzonych; ​
– Fundacji Project Sunflowers założonej przez międzynarodowe grono prawników, aby wesprzeć wymiar sprawiedliwości w zbieraniu dowodów zbrodni wojennych w Ukrainie.